Polskie Stowarzyszenie Golfa Seniorów

Aktualności

ESGA POLAND 2017 CHAMPIONSHIP AND CUP + 55 ZAKOŃCZONY

W piątek 22-go czerwca zakończył się doroczny 36-ty turniej Stowarzyszeń Golfistów Seniorów zrzeszonych w ESGA – ESGA Poland Championship and Cup +55. Turniej zgromadził najlepszych golfistów seniorów należących do dwudziestu trzech europejskich seniorskich stowarzyszeń. W sumie razem z osobami towarzyszącymi gościliśmy ok.370 osób, najwięcej w historii tych zawodów.

Turniej rozegrano na dwóch wspaniałych polach województwa pomorskiego.

 • Sierra Golf Club – rywalizacja w formacie Netto – (Cup).
 • Postołowo Golf Club – rywalizacja w formacie Brutto – (Championship).

W wyniku trzydniowej rywalizacji wyłoniono zwycięzców w kategoriach drużynowych:

Netto

 1. Portugalia – 841 uderzeń
 2. Węgry – 854 uderzeń
 3. Słowacja – 872 uderzenia

Brutto

 1. Wielka Brytania – 896  uderzeń
 2. Włochy – 910  uderzeń
 3. Finlandia – 929  uderzeń

Obie polskie drużyny zajęły jedenaste miejsce co należy odnotować jako największy sukces sportowy w naszych dotychczasowych występach. Jedenaste miejsce to idealny środek stawki. W tyle pozostawiliśmy wiele krajów z bogatą tradycją golfową.

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyli:

Netto

 1. Gregor Dalrymple  – 202 uderzenia  (Luksemburg)
 2. Manuel Oliveira  – 204 uderzenia  (Portugalia)
 3. Zlatko Sraka  – 207 uderzeń  (Słowenia)

Brutto

 1. Lorenzo Santori – 222 uderzenia  (Włochy)
 2. Jon Wright  – 223 uderzenia  (Wielka Brytania)
 3. Philip Bramall – 224 uderzenia  (Wielka Brytania)

Indywidualnie najlepiej z naszych reprezentantów wypadli: Lech Sokołowski, Errol Mills i Henryk Konopka w klasyfikacji brutto oraz  Grzegorz Zieliński, Paweł Grzelak i Janusz Kotynia w klasyfikacji netto.

To głównie oni przyczynili się do tak dobrego wyniku drużyn, serdeczne gratulacje koledzy. Gratulacje składamy również pozostałym naszym reprezentantom, którzy także wnieśli spory wkład do wyniku drużyn.

Wszystkie wyniki oraz linki do galerii z turnieju znajdziecie na naszej stronie w zakładce ESGA.

Dodatkowy turniej (w formacie Stableford Netto) President’s and Ladies rozegrany został na polu Tokary Golf Club. Mimo, iż pole jest bardzo wymagające, uzyskane wyniki były zaskakująco dobre. Szczególnie godny odnotowania jest udział w turnieju honorowego członka PSGS – Czesława Romankiewicza. Pan  Czesław skończył w tym roku 92 lata a pokonał wielu zdecydowanie młodszych kolegów plasując się w środku stawki i uzyskując 30 punktów. Brawo panie Czesławie.

Pierwsze trzy miejsca w kategorii Prezydentów zajęli:

 1. Bogusław Bil     – 38 pkt (PSGS – Polska)
 2. Helge Wanagen – 38 pkt  (ESGA – Norwegia)
 3. Henry Granz       – 37 pkt   (ESGA – Islandia)

Natomiast w kategorii kobiet, pierwsza trójka przedstawia się następująco:

 1. Beata Zielińska – 37 pkt  (Polska, drugi raz z rzędu)
 2. Elizabeth Boduarsdottir – 36 pkt  (Islandia)
 3. Itanna Barra Gudjonsdottir – 35 pkt  (Islandia)

Należy serdecznie podziękować właścicielom pól, panom Williamowi Siwek, Tadeuszowi Siek oraz Tadeuszowi Pospiesznemu za udostępnienie pól a obsłudze pól za doskonałe ich przygotowanie do tegorocznej rywalizacji. Opinie wszystkich golfistów dotyczące stanu pól były bardzo pozytywne.

Do tego sukcesu organizacyjnego niewątpliwie przyczynili się: Sebastian Magrian – Prezes Sierra Golf Club a zarazem Generalny Dyrektor ESGA Poland 2017 oraz jego współpracownicy ze Sierra Golf Club: Kamila Maria, Bartek, Mirosław i inni oraz kierownictwo Postołowo Golf Club:  Malwina i Anna. Nie mogę nie wspomnieć także o świetnej pracy zespołu sędziowskiego (pana Krzysztofa Góry i jego ludzi).

Szczególne podziękowania należą się Januszowi Mojsiewiczowi – Dyrektorowi Sportowemu turnieju (była to jedna z form pomocy jaką otrzymaliśmy od Polskiego Związku Golfa) za tak sprawne przeprowadzenie turnieju w Postołowie i Sierra.

Nad całością przygotowań organizacyjnych i przebiegiem turnieju wraz z imprezami towarzyszącymi czuwał Prezes i zarząd PSGS.

W przyszłym roku, trzydziesty siódmy turniej ESGA 2018 Championship and Cup +55, rozgrywany zostanie na polach golfowych w Finlandii.

Mam nadzieję, że uda nam się skompletować równie mocny skład jak w tym roku.

Bogusław Bil
Prezes PSGS

Ostatnie aktualności

Partnerzy strategiczni Partnerzy wspierający
Partnerzy medialni